Beğendiğiniz Gayrimenkulün tamamını ödeyebilecek paranız  olmasa dahi  iki şekilde bu mülkü satın alabilirsiniz: Ertelenmiş ödeme veya ipotek kredisi ile..

 

          VADELİ ÖDEME

          Vadeli ödeme ile satın alma, uzun vadeli bir ödeme plandır. Bir yıl, bir buçuk yıl, iki veya daha fazla yıl. İnşaat firmasından vadelendirme, Türkiye’de yabancı vatandaşlara popüler bir borç verme türüdür. İnşaat tamamlanana kadar hemen hemen tüm İnşaat firmaları faizsiz vadeli ödeme (veya minimum oranda) sunar. Vadeli satışlarda genellikle mülkün zamanında teslim edilebilmesi önemlidir ve sözleşmede  belirtilen tarihlerde inşaatın belirli aşamalarının tamamlanması ödemelerin yapılması bağlıdır. Bazı İnşaat firmaları da banka ile karşılaştırılabilir. Genellikle düşük faiz oranı, inşaat tamamlanmasından sonra 5 yıla kadar vadelendirme imkanı sunuyor.

          Ertelenmiş ödemenin avantajları nelerdir?

 • Kolay kayıt – böyle bir satın alma işlemini yapmak için, alıcıların pasaportlarına ve ilk ödemeyi yapmak yeterlidir.
 • Kayıt için ek harcamaların olmaması, ödeme yapabileceğinizi kanıtlamak için belgelerin çevirisi de gerekli değildir.
 • Vadeli ödeme fırsatında bir reddedilme söz konusu olmaz.
 • Uygun pazarlık ödemeleri – Zorunlu olarak aylık ödemeler yoktur, ayda bir kez veya 3 – 6 ayda bir ödeme yapabilirsiniz.
 • Bazen vade küçük bir oran ile sağlanabilir. Ancak her durumda 0ran bir banka ipoteğinden daha düşük olacaktır.

          Vadeli ödeme için koşullar nelerdir?

 • Bir alıcı, İnşaat firması ile kararlaştırılan ve sözleşmede belirtilen ilk ödemeyi yapmalıdır.
 • Kalan miktar için, İnşaat firması 1 yıl ile 5 yıl arasında vadelendirme yapabilir.
 • Kural olarak, 1 yıl faizsiz vade.
 • 2 ve daha fazla yıl süreyle vadelendirme durumunda, kredinin oranı İnşaat firması ile müzakere edilir ve satış sözleşmesinde sabitlenir.
 • Vadeli alımlarda ödeme yaparken, alıcı sadece gayrimenkul için tüm tutarın tamamını ödedikten sonra mülkün tapusunun sahibi olur.

          STEP IN Gayrimenkul  sadece inşaatı bitmiş iyi kalitedeki gayrimenkuller  ile  güvenilir İnşaat firmalarının satış ve pazarlamasını yapar.

 

          İPOTEK

Bankadan güvenli bir şekilde gayrimenkulün üzerinden borç alabilirsiniz.  Kredili satışlarda banka incelemesi yapıldığı için satış daha güvenlidir.

          Bir ipotek kredisinin avantajları nelerdir?

En önemli şey, bir kredi alarak mülkiyetini ayarlarsınız. Uzun süreli oturma izni alabilmeniz için TAPU’ yu devir almanız gerekir.  Evinizi herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanabilirsiniz, yavaş yavaş kredi miktarın geri kalanını bankaya ödeyebilirsiniz. Mortgage kredisi genelde 15 yıllık bir süre için verilebilir.

Türkiye’de bir ipotek kredisi almak için aşağıdaki bankalarla iletişime geçebilirsiniz: DenizBank, Garanti Bankası, Fortis Bankası, HBSC Bankası ve diğerleri. Kredi para birimi Euro, dolar, Türk Lirası, sterlin veya Rus rublesi. Bir ipotek kredisi almak ve hizmet etmek için koşullar seçilen bankaya bağlı olarak değişebilir.

           Türkiye’de yabancı vatandaşlığa sahip bireyler için bir ipotek kredisinin elde edilmesi için genel şartlar ve koşullar

Kredi başvurusu onay süresi 5 – 7 iş günü
Banka’nın teklif geçerlilik süresi 2 – 4 ay (1 ek ücret ile, 18 aya uzatma olasılığı vardır )

 

Maksimum kredi yüzdesi Mülkün değerlendirilen değerinin %50 – 60’ına kadar

 

Finanse edilen özellik türü Mevcut konut
Aylık ödemeler Borçlunun brüt aylık gelirinin maksimum %50’si
Minimum / maksimum kredi tutarı 30 000 TL ($ 5,000)
Geri ödeme süresi 12 ila 180 ay (15 yıl)
Kredi para birimi Euro, ABD doları, İngiliz Sterlini, Türk Lirası
Faiz oranı türü Sabit oran
Erken geri ödeme fırsatı 2% ceza
Sigorta Zorunlu DASK – depremlere karşı, toplam emlak sigortası, borçlunun hayat sigortası.
Uzman muayene / değerlendirme Bankanın özel bir uzman şirketi tarafından yapılacak.  Borçlu tarafından ödenecek. Ortalama maliyet yaklaşık 150 avrodur.

 

Borçlunun yaşı 25 – 70 yaşında ( böylece, 60 yaşında bir borçlu sadece 10 yıl boyunca bir kredi alabilir ve 65 yaşında bir borçlu – sadece 5 yıl boyunca )

          Notlar! Kredi almak yabancı vatandaşlar için mümkündür. Türkiye’de bir şirket kuran yabancı uyruklu kişilerin bir şirket adına kredi alması ya da bu koşullar altında dünyanın başka bir ülkesinde bir şirketi olan yabancı vatandaşlar için kredi alınması mümkün değildir!

          Notlar! Ticari bir mülk satın almak için bir kredi istediğinizde bir dükkan, bir alışveriş merkezi, endüstriyel tesisler vb. kredi miktarına ve şartlarına bağlı olarak ayrı ayrı hesaplanan kayan bir oran ile ek bir KKDF vergisi vardır.

 

          Kredi alma prosedürü:

 1. Bir ipotek kredisi almak için gerekli belgeler
 • Borçlunun ülkesinde yayınlanan geçen yıl için vergi iadesi (Form NDFL-2).
 • TAPU fotokopisi ve satın alınan mülkün teknik pasaportu.
 • Banka tarafından onaylanmış veya yabancı pasaportun noter tasdikli fotokopisi.
 • (İstihdam kişiler için) yönetmen / işveren tarafından verilen maaş bilgi mektubu.
 • Yönetmen / işverenin (istihdam edilen kişiler için) noter tasdikli bir imzası.
 • Borçlunun banka hesapları nakit akışı (son 6 ay için) tablolar.
 • Son 2 yıldır şirketin faaliyetleri ile ilgili veriler, şirketin ortak sahiplerinin (işletme sahipleri için) bir listesi ile birlikte sağlanır.
 • Borçlunun aylık giderleri gösteren bir belge (Daire kira ödeme, kredi ödemeleri, gıda giderleri, vb).
 • Mülkiyet borçlunun unvanını teyit belgeler (gayrimenkul, araçlar, hisse senetleri, tahvil).
 • Borçlunun bir bankaya veya başka bir yapıya kredi veya başka borçları olmadığını gösteren bir belge.
 • İpotek kredisi için borçlu uygulaması tarafından imzalanmış bir.
 • Türkiye’de alınan vergi numarası.
 1. Bankanın uzman kararı

Banka, mülkün uzman bir değerleme uzmanını davet eder, belgeleri analiz eder. Kredi tutarını, süresini, faiz oranını ve diğer koşulları kaydeden kredinin ön onayını verir. Belgelerin bankaya sunulması, doğrulanması, uzman çağırılması ve bir kredi kararı verilmesi 5 ile 7 iş günü sürer. Bu aşamada, kredinin alıcısı bir uzman şirketin hizmetleri için yaklaşık 150 Euro tutarında ödeme yapar. Bir kredi başvurusunun onaylanmasından sonra, bankaya bağlı olarak banka için standart teklif süresi 2 – 4 aydır.

 1. İpotek işlem

Bir sonraki adım, mülk alıcısı için mülkiyet belgesinin (TAPU) tescili prosedürüdür.  Banka, TAPU’nun yeni sahibine geçişinde ipotek borcunu tapuya şerh yapar.  TAPU geçişi yapılması sırasında kredi almak için Kadastro ve askeri bölümün Ofisinden tüm izinler alınmalıdır. Alıcı başlık belgesi aldıktan sonra, kredi kendi hesabına doğrudan bir transfer ile banka tarafından gayrimenkul sahibine ödenecektir. Kredinin ödendiği anda, borçlunun kredi tutarının %2’si ve çeşitli sigorta türlerinin maliyeti oranında bankanın ek masraflarını ödemesi gerekir.

          Türkiye’de bir ipotek kredisi ile mülk satın almaya karar verdiyseniz, STEP IN size bir kredi almanın her aşamasında profesyonel yardım ve destek sunmaya hazırdır.