S. Türkler ve yabancılar için gayrimenkul fiyatları aynı mı?

A. Evet. Türk ve uluslararası alıcılar için aynı fiyat listesi var. Pazarlama yaptığımız tüm projeler için koşulların tüm alıcılar için aynı olduğundan emin olabilirsiniz.

S. Türkler ve yabancılar için vergilendirme aynı mıdır?

A. Evet. Vergi sistemi herkes için aynıdır. Lütfen web sitemizdeki faydalı bilgi bölümündeki “Tapu masraflarını” kontrol edin. Bir mülk satın alırken bu vergiler devlete ödenmelidir.

S. Doğrudan İnşaat firmalarına gittiğimde daha ucuza mülk alamaz mıyım?

А. Hayır. Kendiniz ya da firmamızın danışmanlarıyla bile giderseniz İnşaat firmaları tarafından aynı fiyatlar sunulur. Hatta bu işte uzman olduğumuz için, projeye bağlı olarak ne kadar indirim alabileceğinizi biliyoruz. Bu nedenle, birçok durumda normalden daha iyi bir fiyat elde etmenize yardımcı olacağız. Bazen İnşaat firmaları ile bazı dönemlerde çok sayıda satışımız olduğu için firmamız için özel promosyonlar da yapılıyor.

S. Banka hesabını nasıl açabilirim?

A. Bir banka hesabı açmak için öncelikle pasaportunuzla birlikte bir vergi dairesine gitmeniz ve bir vergi numarası almanız gerekmektedir. Bundan sonra aşağıdakileri sağlamanız gerekir: 1 – Şu anki adresinizi gösteren bir beyan (ülkenizdeki elektrik veya gaz faturası veya bankanızdan bir açıklama olabilir)  2 – Pasaportunuz  3 –  Türk bankasında hesap açmak için vergi numarası.

S. İkamet iznini nasıl alabilirim?

A. Yabancı ziyaretçiler Turist vizesi ile Türkiye’de en fazla 90 gün kalabilirler. Tapu senedini aldıktan sonra bu size otomatik olarak bir yıl ikamet izni verir. Başvuruyu Yabancılar Polisi web sitesi üzerinden çevrimiçi yapabilirsiniz.

S. Ailem ikamet izni alabilir mi?

A. Evet. Karınız ve 18 yaşından küçük çocukların da başvurunuzdan sonra oturma izni alabilirsiniz.

S. Sözleşmemi İnşaat firması sonlandırdığımda cezalar nelerdir?

A. Genellikle satış sözleşmelerinde fesih cezası ile ilgili bir madde bulunmaktadır. Bu, satış fiyatının yaklaşık% 10-20’sini değiştirebilir. Herhangi bir aşamada alıcı sözleşmeyi feshetmeye karar verirse, bu ceza kesilir ve kalan miktar İnşaat firması tarafından alıcıya ödenecektir.

S. İnşaat firması projeyi zamanında tamamlamazsa haklarım nelerdir?

A. Yasa gereği, projenin teslim edilmesi için İnşaat firmalarına 6 aylık bir uzatma süresi verilecektir. Bu 6 ay sonra, firma hala daireyi teslim etmezse, İnşaat firması, sözleşmede belirtilen alıcıya aylık olarak bir ceza ödeyecektir.

S. Türkiye pazarında ortalama yatırım getirisi (yatırım getirisi) nedir?

A. Yapmanız gereken ilk yatırım, eski şehir merkezlerinde çok yüksek olduğundan, kira getirileri % 4 – 5 arasında olacaktır. Ancak, yeni alanlarda gelişmekte olan bu oran % 7 – 8’e kadar çıkabilmektedir. Bir projenin daha erken aşamalarında satın aldığınız zaman, daha iyi kiralama dönüşü mümkündür. Buna ek olarak, mülkünüzün satış fiyatı için yıllık % 15 – 20 civarında bir değer mutlaka olacaktır. Tüm bu olumlu faktörleri hesaba kattığınızda, Türkiye’de bir kaç yıl içinde yatırımlarınızda % 100 kar elde edebilirsiniz.

S. Bir inşaatın erken aşamalarında satın almanın faydaları nelerdir?

A. Bir projede mümkün olan maksimum karı elde etmek istiyorsanız, bunun Lansman aşamasında satın almanız gerekmektedir. Hemen hemen her zaman, bir projenin başlangıç ​​safhasından tamamlanana kadar satış fiyatlarında düzenli artış var.

S. Taksit ödeme planı ile ödeme yapabilir miyim?

A. Projelerin tamamlanmasına kadar neredeyse her zaman bir taksit ödeme planı vardır. Peşinat ödemeleri, projeye bağlı olarak % 20 ile % 40 arasında değişecektir. Bazı durumlarda, projelerin tamamlanmasından sonra bile biten bir ödeme planı olabilir. Hatta bazen, tamamlanmış projeler için ödeme planları olabilir.

S. Mülkümü tamamlamadan projemi satma şansım var mı?

A. Satın aldığınız projeye bağlı olarak, mülkünüzü inşaat aşamasında satabilirsiniz. Bazı durumlarda satış sözleşmesinde belirtilmişse, İnşaat firmasına % 2 veya % 3 komisyon ödenmesi gerekebilir.

S. Türkiye’de banka kredisi başvurusunda bulunabilir miyim?

A. Türkiye’de mülk satın almak için bankalar aracılığıyla kredi almak için, burada düzenli bir gelire sahip olmanız gerekir. Bu genellikle mümkün olmadığından, Türkiye’de bankalar tarafından kredi almak mümkün değildir. Bazı projeler için ayrıcalıklar olabileceğinden, bu konuda sizi destekleyeceğiz.

S. Bir bileşik için ödemek zorunda olduğum bakım ücreti nedir?

A. Projeye bağlı olarak, site aidat ücretleri kesinlikle farklılık gösterecektir. Bir bileşikte daha fazla tesis olduğunda, aidat ücretleri artabilir. Ancak  Dubai gibi diğer şehirlerle karşılaştırıldığında, İstanbul’daki aidat ücretleri çok makul. Genellikle aylık yaklaşık 1 – 1,5 USD / m2 olacaktır. Örneğin, 100 m2 olan iki odalı bir daire için, yönetim ücretine aylık 100 USD ödeyeceksiniz.

S. Türkiye’de bir mülke sahip olmanın yıllık maliyeti nedir?

A. Aylık 1 – 1,5 USD / m2 civarında olan aidat ücreti. Gayrimenkul vergisi, yıllık emlak değerinin % 0,2’si kadardır. DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) yıllık 70-80 USD civarındadır.

S. Bir mülk satın almak için Tapu maliyetleri / vergileri nelerdir?

A. Satınalma vergisi: Satış fiyatının % 4’ü (genellikle, alıcı ve satıcı olarak  % 2 olarak bölünmektedir)  KDV (Katma Değer Vergisi): Satış fiyatının % 1’i (daire 150 m2’den büyükse, ödenecek KDV satış fiyatının% 1,8’ine yükseltilir)  Kamu hizmetleri uygulaması (Elektrik, su, gaz bağlantıları) : Yaklaşık 100 USD. Damga vergisi + noter ücretleri sadece Emlak Konut’a ait devlet destekli projeler için ödenir. Koşulları alıcı için neredeyse eşit kılan bu projeler için genellikle KDV ödenmez.

S. Türkiye’de mülk sahibi mi oluyor?

A. Evet. Türkiye’de herhangi bir uyruklu kişi bir gayrimenkulü aldığında,  tüm haklarıyla sahip olacaktır.

S. Türkiye’de miras hukuku nedir?

A. Çocuklara ayrılan kısmı ve yasal miras hakkı, ölen kişi tarafından bırakılan mal ve para için % 75’tir. Ailenin çocuk sayısına bağlı olarak eşit olarak bölünecektir. Kalan % 25 karısına veya kocasına gider.

S. İngilizce öğretim okulları veya kolejleri var mı?

A. Yabancıların ağırlıklı olarak çalıştığı farklı yerlerde, Türkiye’de çok sayıda İngilizce / Arapça öğretim okulu bulunmaktadır. Ayrıca, yurtdışında üniversiteye devam etmek isteyen öğrenciler için Türkiye önemli bir ülke haline gelmiştir. Birçok üniversitenin dersleri hem Türkçe hem İngilizce’dir.

S. Türkiye’de kredi kartı kullanabilir miyiz, yoksa nakit kullanmak daha mı iyi?

A. Kredi kartınızı neredeyse her yerde kullanabilirsiniz, ki bu alışveriş yapmak için belki de en güvenli yoldur. Yine de, taksiler veya diğer ihtiyaçlar için nakit kullanmanızı tavsiye ederiz.

S. Türkiye’de bir araba alabilir miyim?

A. Bir Türk vatandaşı ile aynı şartlarda araba satın alabileceğiniz bir araba satın alıyor. Ancak, Türkiye’deki otomobiller için yüksek vergiler nedeniyle, bunu yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine, iyi fiyatlarla sunan çok sayıda kiralık araba şirketi var. İhtiyacınıza bağlı olarak günlük / haftalık / aylık bir araç kiralayabilirsiniz.

S. Telefonum neden Türkçe SIM kart ile çalışmıyor?

A. Türk hükümeti, Türkiye  dışında cep telefonu satın alanların ücretini almak istediği için, Türkiye’de bir Türk SIM kartı kullanmaya başladıktan sonra iki ay içinde telefonunuz bloke edilecektir. Aktif hale getirmek için önce bir vergi dairesine 120 TL yatırmanız ve bu fişi SIM kartınızı aldığınız Türk GSM operatörüne götürmeniz gerekmektedir.

S. Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul satın alınması için herhangi bir kısıtlama var mı?

A. Sadece kırsal alanlarda ve askeri bölgelerde. Bu internet sitesindeki İnşaat firmalarında, herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.

S. Hangi belgeler gereklidir?

A. Pasaportunuz fotoğraflı olarak Türkçe çevirisi yapılacaktır. Noterlik ofisi, tapu dairesi ve Güvenlik servisi ile birlikte çalışır. Tercüme edilen belgeler, Türkiye’ye karşı herhangi bir suç amacı veya faaliyeti bulunmadığından ve bir yabancı tarafından satın alınan herhangi bir mülkün herhangi bir askeri amaç için kullanılmayacağı ya da herhangi bir askeri amaçla kullanılması amaçlanmadığından emin olmak için ordu tarafından kontrol edilecektir.

S. Türkiye’de çok sayıda İngilizce, Rusça konuşan avukat var mı? Görüşmeler sırasında ana dilimizi konuşan bir tercüman bulmak mümkün mü?

A. Gerekirse ayarlayabileceğimiz bazı İngilizce ve Rusça konuşan avukatlar vardır. Ayrıca toplantı için ve sözleşmenin imzalanması sırasında tercüman sağlayabiliriz.

S. Çifte vergilendirme anlaşmaları var mı?

A. Türkiye, dünyadaki birçok ülkeyle çifte vergilendirmenin önlenmesine yönelik bir anlaşmayı imzalamıştır (faydalı bağlantılar).

S. Hava nasıldır?

A. Türkiye’nin dört mevsimi vardır, ancak Avrupa’dakilerden daha sıcak bir iklime sahiptir. Kışın, güney kıyılarındaki sıcaklık +5 ̊С ila +15 ̊̊ arasındadır, ilkbaharda +25 ̊̊’ye kadar ısıtır. Yaz genellikle kuru ve sıcak, mayıstan eylül e kadar en fazla +45 ̊̊’ye ulaşır ve hava sonbahara doğru tekrar soğur. +25 ̊С’den +15 ̊С’ye.

S. Çoğu zaman Türkiye dışında yaşadığım takdirde, kamu hizmetlerinin ödenmesine ne dersiniz?

A. Elektrik için ödeme yapmanın en kolay yolu bir banka aracılığıyla otomatik ödeme yapmaktır. Genellikle tüm faturalar doğrudan yerel Belediye Binası’na ödenir, ancak genellikle faturaların ödenmesiyle ilgili daha büyük geliştiriciler ile düzenlemeler yapılabilir ve ayrıca şirketimiz bu hizmeti sunabilir.

S. Mülkümü kiralayabilir miyim?

A. Evet.  Aslında sezon nisandan ekime kadar, ancak kış aylarında daha düşük şekilde de kiraya verebilirsiniz.

S. Mülküme eşya nerden alabilirim?

A. Birçok İnşaat firması mobilya paketleri sunmaktadır. Alternatif olarak, keşfetmeniz için çok çeşitli mobilya mağazaları bulunmaktadır.

S. Dil öğrenmek zorunlu mudur?

A. Hayır, dünyanın herhangi bir yerinde olduğu gibi, her zaman avantajlar getirir.

S. Yerli halk, orada ev satın alan yabancılara nasıl davranıyor?

A. Türk halkını son derece misafirperver ve dostça bulacaksınız.

S. Aileler / çocuklar hoş karşılanır mı?

A. Kesinlikle. Türkiye’de aile odaklı bir kültür var ve hemen hemen her yerde çocuklar ağırlanıyor.

S. Ülke ne kadar güvenli?

A. Türkiye, nispeten düşük suç oranına sahip, çok güvenli bir ülkedir.

S. Standart ve maliyet açısından sağlık hizmetleri nasıldır?

A. Standart genellikle çok iyidir. Türkiye dünyada tıp sektörünün gelişmesinde önemli bir yer kaplar. Tüm yabancılar hem kentlerde hem de özel merkezlerde tıbbi bakım alabilirler.

S. Genel yaşam maliyeti nasıl?

A. Taze meyve ve sebzeleri çok ucuza bulabilirsiniz. Çoğu ürünü Avrupa’dan  % 50’ye kadar daha ucuza bulacaksınız.

S. Dışarıdaki restaurantlar hakkında ne dersiniz?

A. Yine, nispeten düşük fiyatlardan yararlanacaksınız. Müslüman bir ülke olmakla birlikte, genellikle domuz eti ve bununla ilgili ürünleri menüde bulunmaz. Ancak diğer et, deniz ürünleri ve sebzelerden oluşan geniş bir seçenek var. Türk mutfağının yanı sıra, oldukça sıradan İngiliz, İtalyan ve Hint restoranları bulabilirsiniz.

S. Türkiye’ye taşınırsam, köpeğimi / kedimi yanımda götürebilir miyim?

A. Evet. Önce bir evcil hayvan pasaportu ve evcil hayvan belgeleri almalısınız.

S. Orada çalışabilir miyim?

A. Evet, ancak önce çalışma izni almalısınız.

S. Ülkedeki hükümet sistemi nedir?

A. Demokratik olarak seçilir. Türkiye aynı zamanda NATO’nun beş daimi üyesinden biridir.