Amerikada ev almak artık çok kolay!

Amerikada Gayrimenkul yatırım danışmanlığı, vergi planlaması, şirket açma konularında hizmet veriyoruz..

Amerika’da yatırım ve yaşam ile ilgili ne tür hizmetler sunuyoruz?

·         Amerika’da konut almanıza yardımcı olmak; Emlak fiyatlarının düşük kira getirisi ve değer artışının yüksek olduğu Florida eyaletinde Orlando ve çevresindeki şehirlerde, doğru evi, uygun fiyata bulmanız ve satın almanız konusunda yardımcı oluyoruz.

·         Amerika’da alacağınız konutu yönetmenize yardımcı olmak; Kira ödemesinin hesabınıza her ay transferi, vergi ve ödemelerin takibi konusunda hizmet veriyoruz. Evlerimizi kiracılı olarak satmaktayız. Satın alma işleminden sonra kiracı çıkması durumunda, yeni kiracı bulmak konusunda da yardımcı oluyoruz.

·         Amerika’da iş kurmanıza yardımcı olmak; Amerika’da iş kurmanıza, yatırımcı vizesi almanıza, oturma ve çalışma izni almanıza yardımcı oluyoruz.

·         Askerlik işlemlerinizde yardımcı olmak; Amerika’da çalışma izninizi alıp, 3 yıl her yıl en az 183 gün Amerika’da geçirdiğinizde yurt dışında yaşayan kişilerin sahip olduğu “Bedelli Askerlik” den yararlanabiliyorsunuz, bu konuda askerlik işlemlerinizde yardımcı oluyoruz.

·         Amerika’da doğum yapmanıza yardımcı olmak;Amerika’da doğum yapmanıza, hastanenin ve doktorun bulunmasına, cocuğunuzun Amerikan pasaportu almasına, bu sürede kalacağınız yerin bulunmasına, seyahat programlarınızı yapmanıza yardımcı oluyoruz. Amerika’da ister tatil, ister iş seyahatlerinizde uçuş rezervasyonlarınızın yapılmasında, kalacağınız otelin ve kiralık aracın ayarlanmasında yardımcı oluyoruz.

Amerika’da bir gayrimenkul almak için iki yol izleyebilirsiniz;

1.   Kendi başınıza yürüyebileceğiniz bir yol; internetten bulacağınız bir eve teklif vererek almaya çalışmak. Ancak bu noktada sistem Türkiye’den farklı işliyor: bir evin liste fiyatı sizin alacağınız fiyat anlamına gelmiyor, eve teklif veriyorsunuz, başkası sizden daha yüksek teklif veriyor ve bir nevi açık arttırmaya giriyorsunuz ama karşı tarafın verdiği fiyatı vermeden ki çoğunlukla liste fiyatından daha yüksek fiyat vermenize rağmen evi alamıyorsunuz. Ayrıca diyelim ki en yüksek fiyatı siz verdiniz ve satıcı sizin teklifinizi kabul etti, satış bedeli üzerinden belli bir kaparo ödüyorsunuz. Satış işlemi için yaklaşık 1 ay geçmesi gerekiyor, 1 ay sonra siz kalan ödemeyi yaptıktan sonra tapu sizin üzerinize geçiyor. Üzerinize aldıktan sonra yatırım için almışsanız evin bakımı, gerekli tadilatlar, kiralanmaya hazırlanması, kiracı bulunması, evin gösterilmesi, kiracı adaylarının geçmiş ve güvenlik kayıtlarının incelenmesi, uygun adayla kira kontratının yapılması, kiraların tahsili, aidatların ödenmesi (Amerika’da yönetim aidatlarını ödemek ev sahibinin sorumluluğunda) yıllık emlak vergisinin ödenmesi vb… gibi işleri yürüteceksiniz. Ve orada bir temsilciniz olmadığı için bunları kendi başınıza yapacaksınız. Yapılabilir mi, evet!

2.    Bizim gibi uzman bir ekiple çalışmanız; içinde hazır kiracısı olan kira getirili dairelerimizi satın aldığınız anda kira getiriniz başlıyor. Tüm işlemleri biz takip edip ay sonunda size toplam gelirinizi gösteren bir hesap ekstresiyle sunuyoruz ve kiranız hesabınıza yatmaya devam ediyor

Neden Florida’da Yatırım

Nufus Artışı

·         Florida nın Nufusu: 19.2M

·         2015 yılı itibariyle Florida , California veTexas tan sonra 3. en yüksek nüfusun oldugu Eyalet konumundadır.

Yüksek göç oranı

·         Her gün yaklaşık 1,000 yeni kişi Forida ya taşınmaktadır. Buda yılda ortalama 300.000 kişi nin Florida ya yerleşmesi demektir.

Fırsatlar ve imkanlar

·         Düşük Vergi fırsatları

·         Yaşam kolaylığı

·         Düşük Yaşam maaliyeti

·         Hava Şartları

·         Yeni iş fırsatları

·         Gelişmiş sağlık sistemi

·         Eğitim Sistemi ve fırsatları (Tüm Amerika da 4. en büyük eğitim kurumları)

·         Orlando nun altyapı ve eğlence pazarındaki gerçekleştirdiği yeni yatırımlar

Ekonomik Etkiler

·         Florida ekonomisi Dünya nın en büyük 14. ve ABD nin ise 8. en büyük ekonomisine sahip bölgesidir.

·         Florida özellikle Central America, Caribbean ve Latin America nın ticari partneri dir.

·         Turizm, bögenin ticari gelişimine çok ciddi oranda etki etmektedir. Orlando havaalanı yılda 37 milyon, günde 100,000 üzerinde turist ağırlamaktadır.

·         1000 den fazla Amerikan şirketinin Latin Amerkia operasyonu Florida dan yürütülmekte ayrıca yine tüm Latin Amerika Şirketlerinin USA operasyonları da FL’dan yönetilmektedir.

Yesil renkli olan eyaletler Amerika daki Vergi açısından en uygun Eyaletlerdir ve bu değerlendirme Emekli olan insanlara göre yani gelir grubu sabit olacak kişileri dikkate alınarak yapılmıştır.

Florida Eyaleti bu gurupta yer almaktadir.

Florida’da Yatırım

Florida, yaşamak için dünyanın sayılı gözde mekanlarından birisi. İster satın almak, ister kiralamak amaçlı, ister yatırım projesi olsun, bu konuda üstün bilgi sahibi bir emlak danışmanıyla çalışmanız bir şart. İlgilendiğiniz emlak deniz kenarında bir yer, bir apartman dairesi, otel, yatırım amaçlı ev, yapılmakta olan bir ev olabilir. Hangisiyle ilgileniyorsaniz ilgilenin bunun için detaylı piyasa analizi sahibi olmanız, finansman onaylarınızın yapılması, buna uygun doğru evin veya yatırım projesinin seçimi ve son olarak tapu işlemlerinin yapılması gerekir. Emlak sahibi olurken tüm bu aşamalarda, amacımız sizin memnuniyetiniz. Kafanızda en küçük soru işareti bile kalmamalı ve gerçekten profesyonel biçimde gereken cevapları almanız gerekli. Emlak danışmanlığı yalnızca istediğiniz evi veya projeyi bulmak değil, ihtiyaçlarınıza göre gerekli tavsiyelerin ve yönlendirmelerin yapılmasıdır.

Florida’da ev sahibi olmak

Artik Florida’da sadece %30 peşinatla ev sahibi olmanız mümkün. Yabancıların Amerika’da %30-%40 civarında bir peşin ödemeyle, geri kalan miktarı da 30 yıllık taksitlendirme (mortgage) ile yaklaşık %5-6 faizle ev sahibi olması mümkün. Çok cazip programlar var. 30 yıllık finansmanda yaklaşık evin aylık kira değeri kadar bir aylık ödeme yapmanız gerekiyor.

Türkiye’nin aksine burada uzun bir prosedür var izlenmesi gereken. Evi beğendikten sonra, inspection diye tabir ettiğimiz bir analiz yapılıyor, evdeki herhangi bir eksik-bozuk birşey varsa detaylı bir şekilde inceleniyor. Herhangi bir sorun yoksa yaklaşık 3-4 hafta süren bir finansman prosesi var. Bu sırada bankaya gerekli evraklar sunuluyor. Sizin onay almanız (qualification), evin değerinde olup olmamasının banka tarafından araştırılması (appraisal), tapu evraklarının hazırlanması (titlework), banka paketinin hazırlanması bahsedilen 3-4 hafta gibi bir zamanı alıyor. Tabi ne kadar fazla ön ödeme (down payment) yapıldıysa banka o kadar rahat kredi veriyor. Genel olarak gereken evraklar

Pasaport fotokopisi : 3 adet finans kuruluşundan referans yazısı.

Kredi kartlarınız varsa bunları tatmin edici biçimde kullandığınıza dair yazi (Mümkünse)

Ön ödeme için gereken paranın hesabınızda olduğuna dair bankadan yazı (Minimum Ev değerinin yaklaşık %20-30 u kadar) Şirket muhasebecisinden yıllık xxxxx $ kazancı olduğuna dair yazı. (Bu miktar alınacak evin fiyatıyla doğru orantılı) Bu evraklar özellikle Türkiye’de rahatlıkla sağlanabilecek, kolay evraklar. O yüzden finansman çok zor olmuyor. Bu arada dikkat edilmesi gereken bir başka hususta tapu masrafları (closing cost). Yaklaşık ev değerinin %3-%5 oranında bir masraf oluyor. Örneğin $100.000’lık bir ev için yaklaşık3000-5000 civari bir tapu masrafı oluyor. Önemli noktalardan birisi de Florida’da yapılan emlak alım-satımlarında alıcı komisyon ödemiyor. Komisyon miktarı her zaman için satıcıdan kesiliyor. Bu yüzden alım yaparken hiç bir ekstra ödeme yapmanız gerekmez.

Neden Amerika, Neden Emlak  ?

Amerika’da 2000’li yılların başında

·         Ekonominin hızla büyümesi,

·         Piyasada dönen likiditenin yüksek ve özel sektör için yeterli olması

·         Bankaların çok düşük faizler ile kredi vermeleri

Birçok ABD vatandaşını yüksek tüketime ve uzun vadeli konut ve isyeri kredisi (mortgage) çekmeye yöneltti.

Ancak 2007 yılında mortgage kredileri, finans kurumları tarafından tahsil edilememeye başladı. İşte Amerika mortgage krizi bu noktada patlak verdi. Bu olay önlenemez bir reaksiyon başlattı. Birçok mortgage kredisi veren finansal kuruluşların ellerindeki ipotekli konut ve ticari emlak, tahsilat problemi nedeniyle el konulmak ve satışa çıkarılmak durumunda kaldı.

Bu süreçte Arz Talep dengesinin değişmesi nedeniyle emlak fiyatlarında da ciddi düşüş gerçekleşti.

Amerika’da yatırım için doğru zaman

Neden Amerika,’da yatırım için doğru zaman ?

·         Satış rakamları olması gerekenin neredeyse %40-50 altına inmiş olması.

·         2008 yıllarında 1.000.000$-1.500.000$ dan alıcı bulan lüx evler şu an 350.000-700.000 USD

·         Ortalama 10-14 yıl içinde yatırımın geri dönüşü.

·         Short Term lease programı ile ortalama 10 yıl geri dönüşü olan yatırımlar

·         2011 yılından buyana yıllık emlak fiyat artışında bölgesine göre mimimum %10 ila %15 llik değer kazanımı.

·         Emlak kredi ve faiz oranları son 100 yılın en düşük seviyesinde olması ve Yabancı yatırımcı için satış bedelinin %60 ına %4.5-%6 faiz oranı ile Mortgage alma imkanları.

·         Satış sırasındaki gerçekleşen tüm para işlemlerinde Devlet Güvencesindeki Escrow Hesap uygulamasını yapılması

·         “Title İnsurance” yani Emlak Tapu sigorta sistemi ile tapu için verilen temiz tapu garantisi sağlanması

·         Kiranın ödeme gününü 3 gün geçmesi durumunda, ortalama 45 gün içinde emlağın hukuki olarak boşaltılması.

·         Amerika nin Dunya da halen yatırım riski en az olan ülke olması.

ABD, tüm dünyada yaşanan ekonomik krizden sorumlu tutulmasına rağmen, emlak fiyatları ABD’de bir fırsat haline geldi.

Bugünlerde 180.000 USD değerinde bir konuta

110.000 USD ödeyerek satın almak mümkün.

Genel anlamda, geniş ve çeşitlendirilmiş ekonomisi ile Amerika Birleşik Devletleri, yatırım için önde gelen yerdir.

2016 yılında ABD’nin 18 trilyon $ ‘ın üzerinde bir Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) sı var ve bu, diğer birçok ülkenin GSYİH’sınden önemli ölçüde daha büyük. ABD ekonomik gücü, düşük konut fiyatları, sağlam talep, güçlü kira fiyatları ve cazip döviz kurları gibi son zamanlardaki piyasa koşullarındaki iyileşmelerden ötürü konut açısından bakıldığında yabancı alıcılardan daha fazla ilgi görüyor.

1. Kaliteli Amerikan Konutları uygun fiyatlarla temin edilebilir.

Olağanüstü yatırım mülkleri, 50.000 ila 200.000 USD aralığında bulunabilir. Fiyatlar o kadar düşük ki genellikle yapının değiştirme maliyeti satın alma fiyatını aşıyor. Bazı durumlarda konutlar, değiştirme maliyetinin% 50 altına satın alınabilir.

2015 Demografik Araştırması, ABD’nin anket yapılan tüm ülkelerin en uygun fiyatlı konut pazarına sahip olduğunu ve ortalama 3 kat fazla bahsedildiğini ortaya koydu. Avustralya, “median çarpımı 6”  ya göre, daha düşük bir oranla üçüncü sırada yer aldı (Avustralya gelirlerine kıyasla iki kat pahalı) .

2. ABD’de gayrimenkuller genellikle çabucak nakte çevirilebilir.

ABD’li yatırımcılar ortalama %9’luk brüt getiri ile bazı pazarlarda %19’a, yani her 100.000 dolarlık bir mülkün kirada her yıl 19.000 doları (mülk değerindeki herhangi bir değer kazanmanın yanı sıra) 1900 $ dönebilirler. Bu, Avustralya’da %4’lük çok daha düşük bir ortalama brüt kira getirisine göre olumlu bir kıyastır.

3. ABD konut piyasasında güçlü sermaye büyüme potansiyeli var.

ABD emlak piyasası, GFC çöküşünden sonra köşeyi dönmüş durumda. Fiyatlar zaten yükselmeye başladı ve iyi seçilmiş mülkiyet kayda değer sermaye değerlenmesinin keyfine varacak. Çoğu ekonomist, önümüzdeki yıllarda sağlam kazançlar öngörüyor ve en son veriler 2015 yılında büyüme oranlarının beklentileri aştığını gösteriyor

4. ABD’de gayrimenkule yatırım yapmak varlıklarınızı çeşitlendirmeye yardımcı olur.

Çoğu Avustralyalı gibi, muhtemelen servetinin çoğunu kendi evinizde, yatırım mülklerinde ve emeklilik fonunda saklıyorsunuzdur. Süper fonlar normalde yerel hisse senedi piyasasına yatırılır. ASX’e doğrudan yatırım da yapabilirsiniz. Bu, Avustralya ekonomisinde ciddi bir düşüşe neden olmanızı sağlar.